Když Canon uřezal větev pod manuálními objektivy FD, svět se teprve učil s automatickým ostřením fotografovat. Všechno se ale záhy změnilo. Zatímco Nikon táhl za sebou tíhu zpětné kompatibility s manuálními objektivy, Canon všechno zavřel a veškerou energii vrhnul na AF a objektivy s vlastními AF motorky - vzniknul Canon EOS a bajonet EF.
V souvislosti s uvedením nových fotoaparátů Canon EOS R8 a Canon EOS R50 představil Canon také nový objektiv Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM. V článku napíšu více podrobností, a proč to může být zajímavý levný zoom.
Minulý týden oznámil Canon celosvětově nové modely dvou fotoaparátů řady EOS R - EOS R8 - plnoformátový 24mpixelový bez stabilizace s malou baterií a EOS R50 - APS-C maličký na hraní. Popíšu tady základní parametry EOS R8, ale chci také odpovědět na otázku, jaký typ zákazníků si tento model najde.
Canon v létě 2022 zveřejnil nový firmware pro všechny tři nejvyšší verze řady EOS R. Tedy modely Canon EOR R6, EOS R5 a EOS R3. Dva z nich EOS R5 (45 mpix) a EOS R6 jsou určeny pokročilejším fotografům a profesionálům, EOS R3 má pouze 24 megapixelů, ale je rychlejší, takže reportážní/novinářský stroj před tím, než se objeví vlajková loď EOS R1 (zatím dohady). Více najdete v tomto článku.
Funkce, po které touží 9 z 10 fotografů, a které se dostaly pouze do nejvyšších modelů zrcadlovek EOS 1D - hlasová poznámka, si zaslouží samostatný komentář. Je to proto, že tak očekávanou vlastnost jsem čekal také u nižších modelů zrcadlovek a nezrcadlovek už mnohem dříve.
Takže další pán na holení. Na stůl se mi dostal po chvíli čekání docela zajímavý kousek. A po testu jsem usoudil, že by se mohl hodit i pro nenáročné fotografy. Jedná se o 32palcový LED monitor s dvěma důležitými barevnými prostory - ale nemá AdobeRGB. Má skvělou výbavu portů a velice zajímavou cenu.
Tentokrát jsem testoval objektiv SONY FE 14 mm f/1.8 GM. Dávno tomu si musel člověk fotografický na filmovém fotoaparátu vystačit s 20mm objektivem a byl to luxus. Dnes to máme díky bezzrcadlovkám, pro které je snazší konstruovat kratší ohniska, mnohem snazší. Ještě bych se přimlouval, aby tu jednoduchost odrážela také cenovka, což nebývá pravidlem. Ale na druhou stranu ty možnosti tady jsou a bude jich stále více.
Na recenzi jsem si vybral fotografický monitor Benq SW270c, který by měl nabídnout dostatečně široký barevný gamut pro zpracování fotografie, možnost kalibrace barev a bílé. Prověřil a kalibroval jsem ho sondou X-rite i1 a srovnal s ikonickým EIZO CG243W. Výsledky v rozsáhlé recenzi.
Možná to bude znít škaredě, ale díky Covid-19 druhé vlně mám čas se věnovat některým recenzím. Projde mi rukama opravdu hodně fotoaparátů a objektivů, takže práce je nad hlavu, a když je čas, postupně zpracovávám recenze. Nyní vám chci představit objektiv Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary, který jsem testoval na Fotoexpedice Toskánsko.
Společnosti Godox unikly informace o připravovaných novinkách z oblasti fotografických blesků. Dřívější modely o výkonu 200, 400 a 600 Ws budou nyní doplněny o výkony 300 a 1200 Ws.
Pod tlakem stále vyšších rozlišení kamer dosahujících běžně 4K a dnes už 8K a také fotoaparátů s 60megapixelovými čipy se roztáčí spirála také s úložnými technologiemi, s nároky na počítače a s nároky na paměťové karty. Konsorcium SD Asociation a CompactFlash Association chrlí nové standardy a vypadá to, že nejsme na konci.
Nápad vyrobit si vlastní reklektor Magnum pro mé studiové světlo založené na Bowens bajonetu přišel v okamžiku, kdy jsem zjistil, že takový reflektor stojí i 6000 korun, a některé značkové i 14 000 korun. U pasivních věcí se snažím maximálně šetřit, takže mé rozhodnutí padlo v okamžiku, kdy jsem ve skladu našel vhodného kandidáta na úpravu - halové stropové svítidlo.V tomto článku najdete návod, jak na to. Včetně všech dokumentačních fotografií.
Tak, konečně jdu na to. Loni jsem testoval sadu dvou studiových bateriových světel značky Jinbei. Ano, je to Čína, ano, jsou to bateriové blesky, ano, stojí přes 10 tisíc, ano, rozbil jsem jednu výbojku. Testovat zařízení, které funguje je radost a u focení dvojnásob. Některé věci ale bylo nutné překonat. Vysoce oceňuji řídící jednotku TR-Q7. Více v recenzi.
Canon v září zveřejnil informaci, že chce na Canon EOS RP doplnit záznam videa ve 24p. Původně totiž v tomto těle chyběl tento snímkový režim pro rozlišení FullHD.
Milí členové klubu, doplnil jsem další elektronické verze manuálů pro Canon EOS řadu. Kdybyste požadovali nějaké další, napište mi na FB stránku CanonKlubu nebo uživatelskou skupinu CANON Fotoporadna.
"Vem si s sebou alespoň 600 Ws", radili mi. Asi to pravidlo znáte také. 600 Ws je totiž výkon, který by měl přesvítit slunce v létě vysoko na obloze. Myslím, že recenzované bateriové blesky GODOX to dokázaly a výsledky z mé Fotoexpedice do Toskánska na focení Glamour a Fashion se povedly. Ale postupně.
Když jej poprvé vezmete do ruky, znejistíte, zda ten černý tubus neobsahuje olovo. Když prohlížíte první fotografie pořízené na cloně 1.4, nestačíte se divit. Když jej srovnáváte s konkurencí, vidíte těsné rozdíly. Když se podíváte na cenovku, chcete jej, když se podíváte na hmotnost odmítáte jej. Tak takto by mohla vypadat recenze objektivu SIGMA 85/1.4 DG HSM ART pro Canon.
Olympus vydal v únoru opravy a rozšíření firmwaru OM-D E-M1 Mark II, OM-D E-M5 Mark II a Pen-F. Všechny tři modely dostaly do vínku filtr Bleach Bypass Art Filter a podporují nově objektiv Panasonic Leica 200 mm F/2.8 Power OIS. Nejvýznamnější je nový firmware pro Olympus OM-D E-M1 MK II.
Společnost SONY v únoru 2018 představila další generaci plnoformátové bezzrcadlovky řady Alpha: SONY Alpha A7 III. Proti svým předchůdcům má vylepšení ve videu, autofokusovém systému, rychlosti, menu, ovládání a stabilizaci čipu. Více detailů v článku.
V proudu informací uvolněných s novými produkty Canonu, uspořádala společnost tiskovou konferenci. Protože jsem produkty chtěl mít v ruce, než o nich něco napíšu, vydal jsem se prozkoumat, zda novinky stojí za řeč. Představeny byly 4 nové produkty: fotoaparáty zrcadlovky EOS 2000D, EOS 4000D, bezzrcadlovka EOS M50 a blesky Speedlite s motorovou hlavou. V tomto článku chci upozornit na zajímavé věci kolem zrcadlovek Canon EOS 2000D a EOS 4000D.
Canon představil další bezzrcadlovku s označením Canon EOS M50 - má 4K video, el. hledáček, otáčecí displej a 24 mpixelů. Z celé zprávy vyplývá, že je určena začínajícím fotografům, aby konkurovala kvalitním mobilům. Otázka na místě teď je: zda to bude stačit a jaké výkonné fotoaparáty má Canon pro pokročilé fotografy, kteří nechtějí nebo nemohou fotit zrcadlovkou.
Fotografický film KODAK PROFESSIONAL T-MAX P3200 Film / P3200TMZ vyniká zejména při scénách s minimem okolního světla. Jedná se o vysoce citlivý film s jemným zrnem. Použijete jej pro focení akčních záběrů, díky vysoké citlivosti budete moci fotit z ruky, a nebo na ulici v místech s minimem světla. Hlavně v situacích, kdy nemůžete použít blesk.
100% čistota a bezprašnost. Zcela očekávané parametry moderní továrny na objektivy pro filmové kamery a fotoaparáty XT-2 společnosti FujiFilm. Pojďte si společně projít toto špičkové pracoviště v Japonsku.
Inovace společnosti Canon zaostávají za konkurencí. Tento trend jsem komentoval ve svém článku zde na Canonklubu.cz. Ukazuje se, že poslední modely fotoaparátů EOS 5D Mark IV a EOS 6D Mark II, neuspokojily očekávání mnoha fotografů. To se zcela zákonitě projevuje v odchodu fotografů od Canonu k jiným značkám. Nejbližší konkurent je sice Nikon, ale nezapomínejme na další nové hráče, zejména SONY, a také OLYMPUS a Fujifilm.
Server DPreview udělal praktický test, jak obstojí nejnovější fotoaparáty Nikon D850 a SONY Alpha A7RIII v případě, že fotíte a prší. Výsledky ukazují na to, že SONY má stále hodně rezerv. Více v článku.
S příchodem rychlého fotoaparátu SONY Alpha A9 se rozšeřily stojaté vody, ve kterých vládly značky Nikon a Canon. Sice SONY stále chybí mnoho klíčových objektivů, aby se stala populárnější platformou pro profesionály, ale upřímně: třetí do party by byl v zájmu nás zákazníků. Duopol evidentně stagnuje v inovacích.
Nový objektiv SONY E 18–135 mm F/3.5–5.6 OSS je určen na fotoaparáty s bajonetem E-mount, tedy APS-C čipem. Když jej budete hledat v katalozích, bude označen SEL18135. Malý a lehký objektiv asi nikoho neohromí kvalitou kresby, ale díky uvedeným parametrům se bude hodit každému, kdo nemá ambice vystavovat v největších galeriíich světa.
Jasněže si každý kupuje televizor proto, aby děti mohly sledoval Ledovou královnu, syn pařit Battlefied 4 na PSP, tatínek sledovat Pohár mistrů nebo hokej a maminka Sama doma. Chtěl jsem ale do Focusclubu připravit recenzi televizoru, který bude užitečný také fotografům k promítání fotografií. Ukazovat někomu na tabletu nebo mobilu fotografie je snadné, ale co kdyby jste je mohli odprezentovat na 4K televizoru pro větší audienci? A bude to mít věrné barvy? Je to vůbec rozumné? A s jakými omezeními?
Nissin, který je u nás známý jako dodavatel systémových blesků, představil zajímavou skupinu novinek pro bezdrátové řízení blesků s přenosem TTL hodnot. Funguje tedy automatické TTL pro řízení výkonu blesků tak, jak jsme zvyklí u značkových blesků. Připravil jsem recenzi a test modelů pro Canon, a to konkrétně Air 1 a Air R - tedy vysílače a přijímače.
Společnost TAMRON uvedla na trh nový objektiv TAMRON SP 90mm f/2.8 Di Macro pro bajonet Sony A. Bylo to chvíli poté, co byl objektiv představen pro bajonety Canon EF a Nikon F. Zajímavý je zabudovanou stabilizací a 9lamelovou clonou s kruhovým tvarem.