6. vydání FOCUSmagazine 5. vydání FOCUSmagazine 4. vydání FOCUSmagazine 3. vydání FOCUSmagazine 2. vydání FOCUSmagazine 1. vydání FOCUSmagazine
1 2 3 4 5 6

6 Komentáře

Kolik má vaše závěrka cyklů? Kolik má nachozeno?Kdysi existovala spousta utilit a nástrojů různých “výrobců” pro zjištění počtu chodů závěrky vašeho fotoaparátu. Bohužel Canon to ani v DPP ani v novějším DPP 4 nikde nezveřejňuje. Počet chodů závěrky nezobrazuje ani EOS Utility... Co počít, když si například kupujete použitou zrcadlovku na našem bazaru a potřebujete si závěrku ověřit? Zde je návod.

Zde je návod, čemu se vyhnout a jak ušetřit spoustu času hledáním a zkoušením, protože jsem to martyrium absolvoval za vás...

Jak jsem psal výše, EOS Utility Canonu nám nepomůžou.

EOS Util jak zjistit počet cyklů závěrky Canon

irfanview a Canon

Na internetu najdete nástroje a aplikace staré 5 i více let. Dnes je ovšem vývoj jinde, máme jiné procesory, modernější stroje a s těmi utility moc nespolupracují. Nefunguje ani ověřená metoda přes irfanview, kde v části Information bylo k nalezení číslo ukazující počet chodů závěrky. (Pro Nikony to funguje). 

irfanview zjištění počtu chodů závěrky Canon

Našel jsem také nástroj, který kdysi fungoval, ale dnes už je jen pro Mac, ale také je to hodně staré.

Když se mi podařilo přes Google cache dohledat samotnou starou aplikaci, nefungovala, ani se nedala spustit...

EOSInfo jak zjistit počet cyklů závěrky Canon

Dalším tipem byl Magic Lantern, ovšem to je velký nástroj, navíc to je hackování vašeho fotoaparátu, a když se něco nepovede, můžete přijít jak o fotoaparát, tak o záruku...  Kdo by si troufnul?

Camera Shutter Count

Veřejná online stránka Camera Shutter Count  prý dokáže detekovat počet chodů závěrky, ovšem jen u velice malého počtu Canonů: CANON 60D / CANON EOS 1DS MARK II / CANON EOS 1DS MARK II / CANON EOS 5D / CANON EOS 60D / CANON EOS-1D / CANON EOS-1D MARK II / CANON EOS-1D MARK II N / CANON EOS-1DS / CANON EOS-1DS MARK II.

Jak zjistit počet cyklů závěrky Canon

Navíc se mi pro spoustu RAWů (EOS 5D) a JPEGů nepodařilo po nahrání fotografie na server počet cyků závěrky zjistit... :( Takže tudy cesta nevede.

Pak existuje utilita EOSCount na stránce www.eoscount.com, kde jakýsi Sergey Vasilevskiy naprogramoval utilitu spouštěnou pouze z internetového prohlížeče Internet Explorer (nebo si ji stáhnete a spustíte z počítače). Utilita funguje (mně sice až na druhý pokus) tak, že si musíte povolit instalaci aplikace ActiveX do počítače, ovšem po detekci po vás požaduje cca 2 dolary. Kromě bezpečnostního rizika, protože spouštíte přes prohlížeč nějakou neověřenou aplikace, se asi každému nechce platit 2 dolary za něco, co použije jednou za 4 roky.

Konečně funguje: EOSMsg

A tak hledáme dál. Narazím na utilitu EOSMsg, která je úplně stejná jako EOSCount, asi to ten asiat vybrakoval.... Navíc se dloooouho stahuje a ještě k tomu nešla na Windows 7 64bit ani spustit a havarovala. Druhý pokus už dopadl dobře a instalace podařila.

EOSMsg jak zjistit počet chodů závěrky

EOSMsg jak zjistit počet chodů závěrku

Kdybyste měli štěstí a podařilo se spustit, pak verze 4.5 EOSMsg podporuje tyto modely:

 • Rebel XS / EOS 1000D
 • Kiss F Rebel XSi / EOS 450D
 • Kiss X2 Rebel T1i / EOS 500D
 • Kiss X3 Rebel T2i / EOS 550D
 • Kiss X4 Rebel T3 / EOS 1100D
 • Kiss X50 Rebel T3i / EOS 600D
 • Kiss X5 Rebel T4i / EOS 650D
 • Kiss X6i Rebel T5i / EOS 700D
 • Kiss X7i Rebel T5 / EOS 1200D
 • Kiss X70 Rebel SL1 / EOS 100D
 • Kiss X7 EOS 40D
 • EOS 50D
 • EOS 60D
 • EOS 70D
 • EOS 7D
 • EOS 5D Mark II
 • EOS 5D Mark III
 • EOS 1D Mark IV
 • EOS 1DX
 • EOS 6D
 • EOS M

A prý se připravuje verze 5 a má podporovat ještě navíc tyto modely: EOS 7D Mark II, EOS 750D EOS 760D, EOS 5Ds/5Ds R, EOS 7D a EOS 5D Mark II.

Prodrat se musíte nějakým “polopřeloženým” menu, něco odkliknout intuitivně a voilá! Zkoušel jsem to na redakčních testovacích zrcadlovkách EOS 1200D (redakční recenze) a EOS 700D (redakční recenze). Navíc vám dovolí další zajímavá kouzla jako ovládat přes USB kabel fotoaparát nebo přenastavit čas fotoaparátu podle času v počítači.

EOSMsg jak zjistit počet chodů závěrky Canon

EOSMsg jak zjistit počet chodů závěrky Canon

Jaké číslo se vám zobrazilo? Pokud je to do cca 80-90 tisíc chodů, můžete být stále v klidu, běžně Canony odběhají nějakých 120 tisíc, od 150 tisíc bych začal pozorovat, zda je závěrka ještě tichá a nedělá chyby.

Záleží hodně, jak se k fotoaparátu chováte, pokud s vámi všude cestuje, životnost klesá, pokud jej držíte ve stálé teplotě v ateliéru, měl by vydržet více.

High end elita EOS 1D, EOS 1DS, EOS 1D X a 5D by měly zvládat určitě 200 tisíc.

Tak nám napište do komentářů: jaký máte model a kolik vám ukazuje chodů závěrky.

6 Komentáře

Přátelé, mám na Vás prosbu.

Obrázek uživatele Martin Petlach

Přátelé, mám na Vás prosbu. Byl by někdo ochotný mě zjistit počet závěrek na mém 7D? Nejsem schopen nainstalovat ani jeden z těchto programů uvedených výše. Děkuji. Martin.

Ahoj,na níže uvedeném odkazu

Obrázek uživatele citizen3

Ahoj,na níže uvedeném odkazu jsem poslal ke stažení EOSCameraInfo v1.2. Tato verze mi funguje s 7D pod Win7 64bit. Mám informace že funguje i pod Win10 64bit. Jinak bydlím nedaleko Brandýsa nad Labem, tak můžu případně pomoci a zkusit to na mém PC:-).

http://leteckaposta.cz/468360080

Díky. Potvrzuji, že funguje

Obrázek uživatele Martin Petlach

Díky. Potvrzuji, že funguje na Windows 10. Mám 39361 závěrek.

EOS 50D - 389000 a zatím

Obrázek uživatele dorf

EOS 50D - 389000 a zatím ještě pořád šlape.

Zkusil jsem canon eos camera

Obrázek uživatele edab

Zkusil jsem canon eos camera info v1.2 a funguje mi na 6d,windows 7,64bit.

Ze zvědavosti jsem si nedávno

Obrázek uživatele citizen3

Ze zvědavosti jsem si nedávno stáhmul EOSinfo a funguje. Je to verze 0.2.0.0 z r. 2009. Mám EOS 50D a instalaci na Windows 7 SP1, 64bit.